Home / Аналітичні огляди гривні / Яке майбутнє гривні? 3 млн причин хвилюватись

Яке майбутнє гривні? 3 млн причин хвилюватись

Яке майбутнє гривні? Графік курсу гривні

Світова економіка впевнено рухається в прірву

Пандемія і не думає вщухати. Все більше країн переходять в режим карантину. Із останніх новин варто відзначити локдаун в Індії, де мільярд людей намагаються змусити сидіти вдома протягом 21 дня (мінімум). Схожі речі відбуваються по всьому світові, що неминуче призведе до економічного краху. За оцінками експертів масштаби падіння будуть безпрецедентними. Наведемо лише декілька прогнозів Goldman Sachs, наприклад, очікує падіння ВВП США в другому кварталі на 24% в другому кварталі, а Morgan Stanley – на 30%. І це не найбільш песимістичні оцінки.

Результатом цього є масова девальвація національних валют, падіння фондових ринків та товарних ринків.

Мабуть, найбільш яскраво те, що відбувається на товарних ринках характеризує динаміка Baltic Exchange Dry Index (див рис нижче). Цей індекс відображає вартість перевезень сухого вантажу (вугілля, руда, зерно і т. п.) морем по двадцяти основним торговельним маршрутам, тобто є прямою проекцією попиту на сировину в світі. Так ось даний індекс за останні півроку знизився в 5 (!) разів. Не варто говорити, що це означає для країн з сировинною економікою.

Яке майбутнє гривні - динаміка Baltic Exchange Dry Index

Девальвація як єдиний шанс на порятунок

Якщо зараз подивитись на графіки майже будь-якої валюти країни, що розвивається, то можна буде побачити одну й ту саму картину: падіння проти долара США. Девальвація національної валюти є одним з найпростіших та ефективних шляхів по зниженню кризового шоку. Гривня в даному випадку не є виключенням, а є правилом. Тож її подальше зниження сумнівів у нас не викликає. 

На користь того, що зараз все розвивається по негативному для світової економіки в цілому та гривні зокрема сценарію, свідчать останні дані за індикатором jobless claims в США (кількість заяв на допомогу по безробіттю, що поступили протягом тижня). Показник перевищив історичні максимуми в 5 (!) разів. Такого ще не було ніколи – лише за тиждень майже 3,3 млн американців поповнило лави безробітних. І це лише перша ластівка.

Майбутнє гривні: НБУ не зможе зупинити падіння гривні

Той факт, що на минулому тижні гривня не збільшила радикально свої втрати проти долара США (курс USDUAH поки що не подолав відмітку 28,20), це лише тимчасове явище, яке в свою чергу стало результатом збігу обставин. Одна з них – загальне зниження долару на міжнародному валютному ринку. Друга – активні валютні інтервенції НБУ: за останні два тижня Центробанк «спалив» більше $2 млрд на підтримку гривні. Нагадаємо, що станом на кінець лютого загальна сума золотовалютних резервів НБУ складала $27 млрд. Тож такими темпами вистачить їх не надовго. Саме тому довго ця підтримка не триватиме.

Таким чином, гривня виглядає приреченою. Курс 30 гривен за долар – це найбільш оптимістичний сценарій, який можна уявити в поточних умовах. Але події розвиваються таким чином, що ми починаємо схилять до сценарію, за яким гривня знизиться в район 35 або навіть 40 за долар США. Тож рекомендуємо нашим читачам готуватись до подальшого знецінення гривні.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook та отримуйте свіжі новини по гривні


Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …