Головною подією минулого тижня для гривні стала, звичайно, не прес-конференція Зеленського, а домовленість з МФВ про нову угоду на суму 5 мільярдів доларів, для допомоги Україні в боротьбі з економічними наслідками пандемії. Формально кращий привід для укріплення гривні в поточних умовах важко уявити, але динаміка її в п’ятницю засвідчила, що не все так однозначно. Про це та інше в сьогоднішньому огляді.

Про рішення МВФ
Після того, як Верховна Рада змогла таки забезпечити прийняття мінімуму необхідних законів, які вимагали в МВФ, в п’ятницю було повідомлено про нову угоду з Україною на суму $5 млрд. Основна мета нової програми – допомога Україні вирішити економічні проблеми, що стали наслідком пандемії, шляхом забезпечення платіжного балансу і бюджетної підтримки протягом 18 місяців.
Новина безумовно позитивна для економіки, яка балансує на грані. Але гривню ці новини аж ніяк не надихнули на укріплення. Основна причина цього – вкрай негативний фундаментальний фон як зовнішній, так і внутрішній. Взагалі тактика ходити з протягнутою рукою та просити гроші по всьому світові – це не той шлях, що призведе країну до економічного благополуччя.
Про фундаментальний негатив
Пандемія спричинила безпрецедентну за масштабами економічну кризу, реальні наслідки якої досі ще не очевидні. На тижні, що минув, навіть Китай здався і вже не розраховує на досягнення власних цілей по темпам зростання ВВП в 2020 році. Остання ж статистика по роздрібним продажам в США та Великобританії чітко вказує, наскільки масштабною є криза (показники вийшли в рази гірші, ніж були на піку глобальної фінансової кризи).
Що стосується ситуації в Україні, то вже з’явилися перші ластівки про масштаби проблем. Укрзалізниця звітувала про підсумки першого кварталу і вони відверто катастрофічні: 7 млрд збитків при тому, що за підсумками 2019 року прибуток склав 3 млрд.
Та і загалом ситуація в економіці виглядає дуже не дуже. Дефіцит бюджету в березні виріс у 7 разів (!) у порівнянні з попереднім місяцем. Промислове виробництво за останні півроку жодного місяця не змогло вийти з від’ємної зони, а рівень падіння в березні явно натякає, що найгірше ще попереду.

То що робити з гривнею?
Незважаючи на те, що $5 млрд – це вагомий позитивний фактор для гривні він все одно жодним чином не вирішує ані структурні проблеми в економіці України, ані сприяє покращенню зовнішнього фундаментального фону.
Аналітики JP Morgan очікують, що в 2020 році рівень падіння ВВП в Україні перевищить 5%. При цьому експорт українського металу може знизитись в цьому році приблизно на 55% (!). В результаті в JP Morgan очікують, що гривня може опуститись до відмітки 29,5 в парі з доларом США вже до кінця червня.
Наша позиція щодо гривні та її майбутнього залишається незмінною: будь-яке укріплення гривні – це привід для її (гривні) продажів. Цілі по парі USDUAH без змін: 30 гривень за долар – це оптимістичний сценарій. 35 або навіть 40 за долар США – більш реалістичний за поточних негативних умов.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook та отримуйте свіжі новини по гривні