На минулому тижні новини про часткове відкриття економік Європи та окремих штатів США сприяли різкому зростанню оптимізму на фінансових ринках та апетиту до ризику. Наслідком цього стало підвищення попиту на ризикові активи, включаючи валюти країн, що розвиваються. Гривня також відчула це на собі, закінчивши тиждень нижче 27. На нашу думку, те, що відбувається, найкраще можна описати виразом «бенкет під час чуми». Чому саме так і що це означає в поточному контексті – читайте в нашому огляді.

Про зростання попиту на ризикові активи
На тижні, що минув, на фінансових ринках тільки і розмов було, що про вихід із локдауну та відновлення світової економіки. Результатом цього стало падіння Індексу VIX (див рис нижче), що є традиційною метрикою рівня страху на фінансових ринках.

Наслідком цього стало підвищення попиту на ризикові активи: зростали світові фондові індекси, укріплювались товарні валюти та валюти країн, що розвиваються.
На цьому тлі укріплення гривні на минулому тижні можна вважати закономірним.
Єдине питання, що залишається, а наскільки ринки праві в своєму оптимізмі?
Бенкет під час чуми
Макроекономічна статистика, фінансова звітність американських корпорацій, заяви та прогнози аналітиків – все вказує на безпрецедентну за масштабами економічну кризу. Наведемо лише пару прикладів з минулого тижня.
Дані по ринку праці США за квітень (НФП – кількість нових робочих місць, створених поза сільським господарством) продемонстрували найгірші значення за всю історію розрахунку показника (див рис нижче).

Тобто сучасна історія США кризи такого масштабу просто не знає.
І другий приклад. Банк Англії в четвер відмітив, що в 2020 році на Великобританію чекає найбільше падіння ВВП з 1706 (!) року. Центробанк очікує падіння ВВП країни за підсумками року на 14%.
І ось на цьому тлі ринки наповнюються оптимізмом. Тож інакше як бенкетом під час чуми таку поведінку не назвеш.
А що там з гривнею?
Оптимізм минулого тижня виявився досить заразним. Навіть НБУ в особі Якова Смолія, заявив, що «коронакриза – це перша в історії України криза, коли немає банкрутства банків, сплеска інфляції, катастрофічного падіння резервів та довгих черг біля банкоматів». Не принижуючи роль та місце НБУ, хочеться додати «поки що».
Адже поточні рішення про часткове зняття карантинних обмежень на самому піку епідемії в Україні хвилює нас не менше, ніж надмірний та явно передчасний оптимізм фінансових ринків.

Виходячи з наявних розходжень між економічною реальністю та настроями на фінансових ринках, ми поки що не бачимо приводів для зміни власної позиції щодо майбутнього гривні. Навпаки з кожною новою порцією макроекономічної статистики з США чи Європи ми все більше впевнюємось в тому, що ця радість ненадовго і час розплати не за горами.
Тож наша позиція щодо гривні та її майбутнього залишається незмінною: найближчі місяці гривні не світить нічого позитивного. Будь-яке укріплення гривні (наприклад зниження пари USDUAH нижче 27) – це привід для її (гривні) продажів. Цілі по парі USDUAH без змін: 30 гривень за долар – це оптимістичний сценарій. 35 або навіть 40 за долар США – більш реалістичний за поточних негативних умов.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook та отримуйте свіжі новини по гривні