Home / Аналітичні огляди гривні / «Червона лінія» НБУ та підсумки року

«Червона лінія» НБУ та підсумки року

Курс гривні

«Червона лінія» НБУ

На минулому тижні відбулась подія, яка цілком імовірно може радикально змінити ситуацію на валютному ринку України. Мова йдеться про дії Національного банку України, який окреслив «червону лінію», за яку пускати гривню він не збирається. І судячи по реакції пари USDUAH ринки натяк зрозуміли.

26 грудня НБУ оголосив аукціон з купівлі валюти на $ 1 млрд. Всього за день Центробанк викупив рекордну кількість валюти: $700 млн з середнім курсом 23,26. Тобто по суті він сформував чітку лінію підтримки (23,20), досягнення якої трактується ним в якості сигналу для старту валютних інтервенцій.

Приведемо трохи цифр для демонстрації серйозності намірів НБУ. За рік чиста купівля валюти НБУ становила майже $8 млрд при цьому за грудень було куплено майже $3 млрд (!), з яких на минулий тиждень припадало більше $1,5 млрд (див рис нижче).

Валютні інтервеції НБУ
Валютні інтервеції НБУ, $ млрд

Схожу ситуацію ми спостерігали на Міжнародному валютному ринку (FOREX), коли Центральний банк Швейцарії окреслив межу 1,20 для пари EURCHF. Більше трьох років з 2012 по 2015 роки пара EURCHF не опускалась нижче цієї відмітки (див рис нижче)

EURCHF

Підсумки року

Головний підсумок року для гривні це її укріплення на 15%. Зростання гривні в 2019 році це, на жаль, не результат економічного прориву та ефективних реформ, не результат зміни влади на якісно нову зі знаком «+», не наслідок різкого зростання інвестицій чи технологічного скачку. Все насправді дуже тривіальне і в перспективі небезпечне для економіки країни. Укріплення гривні в 2019 році можна пояснити одним терміном: «керрі-трейд». Ситуація доволі типова. Свого часу через це проходила японська ієна та російський рубль.

В той час як вартість фінансових ресурсів в розвинених країнах нульова або близька до цього, Уряд України пропонував ставку в 15%-16% доходності. Звичайно, це не могло не викликати підвищений інтерес до українського державного боргу з боку нерезидентів. Вкотре нагадаємо графік, який пояснює все (див рис нижче).

Гривневі ОВДП

Незважаючи на те, що під кінець року ставки вдалося трохи знизити через надмірний попит з боку нерезидентів, ситуація залишається вкрай негативною. Платити по боргах доведеться і за абсолютно нереально високими ставками.

І це не єдиний негатив від такої політики. Укріплення гривні дуже болісно вдарило по українських експортерах. Як наслідок маємо 6 (!) місяців поспіль падіння промислового виробництва в України.

Гривня: наші очікування

Наші очікування від 2020 року для гривні виключно негативні. Якщо уряд припинить деструктивну діяльність, то курс гривні знизиться, але економіку буде врятовано. Якщо уряд продовжить будувати піраміду ОВДП, він остаточно зруйнує економіку, що знову ж таки негатив для гривні.

НБУ дав чітко зрозуміти, що нижче 23,20 гривню він не пустить. Тож поточні ціни – це чудова можливість для середньострокових покупок пари USDUAH.

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …