Home / Аналітичні огляди гривні / Гривнева бульбашка: у пошуках зони консолідації

Гривнева бульбашка: у пошуках зони консолідації

Гривнева бульбашка

Чому гривня продовжує зростати?

Починаючи зі старту листопада гривня невпинно укріплювалась. В результаті її ціна проти долара підвищилась з 25 до 23,5 гривень. Причини цього зростання криються не в економічному диві чи ефективних реформах, не в вирішенні територіальних проблем чи проривах у процесі перемовин з Росією, не в підписанні нових газових контрактів та повернення боргів Газпромом, не перетворенні Україні в світового лідера з IT-аутсорсингу.

На жаль все більш прозаїчно та типово для 2019 року (див рис нижче): уряд продовжує будувати піраміду державного боргу, надуваючи гривневу бульбашку. І хоча кінець всіх бульбашок однаковий, відзначимо, що це може тривати ще деякий час. Доходило до відверто смішного, коли Уряд в планових обсягах залучення за окремими видами ОВГЗ навіть не встановлював лімітів, тобто був готовий залучати безмежну кількість боргу. Не варто говорити, що така практика – це шлях в нікуди в перспективі. Але тут і зараз Уряд вирішує проблеми бюджетного дефіциту та фінансування боргів.

Гривнева бульбашка: у пошуках зони консолідації

Коли це закінчиться?

Поточне укріплення гривні, на наш погляд, є аномальним. І баланс ризики/можливості з кожним днем її укріплення зміщується у бік загроз. Тут і внутрішні проблеми України, а також монетарна політика НБУ, і глобальна невизначеність на тлі потенційної світової рецесії.

Відзначимо, що 12 грудня 2019 року Національний банк України знизив облікову ставку одразу на 2% (!) і наразі вона складає 13,5%. Зниження на 2% є дуже значним за обсягом і за великим рахунком виявилося несподіванкою для аналітиків. На нашу думку, таким чином НБУ намагається не лише стимулювати розвиток економіки, але і дати зрозуміти ринкам, що епоха надвисоких ставок в Україні доходить кінця. Нагадаємо про плани Центробанку України до кінця 2021 року довести ставку до рівня 8%.

Таким чином процентний диференціал гривні по відношенню до інших валют стрімко знижується, що в свою чергу знижує потенціал керрі-трейду. Тобто створює передумови як мінімум для стабілізації гривні.

Наші очікування та перспективи гривні

Ми очікуємо як мінімум на стабілізацію гривні в найближчому майбутньому та формування нею певного діапазону коливань.

З позиції технічного аналізу історичних даних найбільш ймовірними кандидати на цю роль є діапазони 22,50 – 24,00 або 21,00-22,50.

Слідкуйте за нашими новинами в Facebook

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …