Home / Аналітичні огляди гривні / Гривня і сезонність: чи будуть зламані старі правила?

Гривня і сезонність: чи будуть зламані старі правила?

Гривня і сезонність

Говоримо про сезонність гривні

Судячи з поведінки гривні останнім часом, вона всерйоз планує зламати старі правила власної динаміки. Мається на увазі її традиційне зниження восени та взимку (див рис вище). Через тотальне переформатування влади в країні в 2019 році поточну нестандартну поведінку можна вважати відповіддю на нетипові умови, реакцією на свого роду аномалію. Тож цілком ймовірно, що поточний злам сезонних трендів є тимчасовим явищем.

І дійсно в цьому році як ніколи один на одного наклалися одночасно цілий ряд позитивних для гривні факторів. Аграрії експортують рекордні обсяги продукції, які більше ніж на 50% перевищують показники минулого року.

При цьому ціни на газ на світових ринках за рік впали в два рази, що значно полегшило сезонний тиск на гривню пов’язаний із закупівлею енергоресурсів. Та і нафта нараз перебуває на відмітках в 2 рази нижчих за ті, що були, наприклад, в 2013 році.

Одночасно з цим держава вкрай агресивно поводить себе на ринку залучення капіталу, більш ніж активно нарощуючи борг, що позитивно впливає на гривню через активне залучення іноземних інвесторів. Існуючи ставки є дуже привабливими, особливо на тлі нульових чи навіть від’ємних відсотків в розвинених країнах.

Зростання гривні: аномалія чи закономірність

Отже, як бачимо, причин для укріплення гривні вистачає. Втім, очевидно, що довго таке відбуватись не може, принаймні при збереженні існуючого статус-кво в світі (маються на увазі торгові війни, низькі ціни на світових товарних ринках, гальмування світової економіки тощо).

Наведемо декілька прикладів, чому подальше зростання гривні є негативом для економіки України і, відповідно, не може тривати довго.

Укріплення гривні негативно впливає на фінансові результати експортерів. Оскільки саме експортери складають основу економіки України, шкодити їм буде означати шкодити країні в цілому. В цьому не зацікавлені ані Кабмін, ані НБУ, ані Президент.

Ключовим фактором укріплення гривні останнім часом було нарощування державного боргу. В результаті за період січень-серпень (8 місяців) 2019 року було випущено ОВДП на суму 265,352 млрд. грн., що на 113,268 млрд. грн, або на 74,5% (!) більше, ніж на 12 місяців попереднього року. Не варто говорити, що такі ігри з боргом можуть зіграти вкрай поганий жарт з країною. Тож довго без наслідків таке продовжуватись не може. Тим більше, що план залучень Мінфіном коштів на 2019 рік вже за великим рахунком виконано.

Хоча і відмітимо, що деякий час гривня може відчувати підтримку. Справа в тому, що НБУ дав дозвіл торгувати ОВДП на зовнішніх ринках. Що в теорії має призвести до зростання інтересу до даного інструменту і відповідно зростання попиту на гривню.

Наші очікування та прогнози

Стратегічно ми продовжимо плисти проти течії і вважаємо, що гривня в перспективі має знизитись. Але, віддаючи шану поточному стану справ, визнаємо, що поки що фундаментальний фон на стороні гривні і на цьому тижні продовження її укріплення цілком можливе. Особливо, якщо згадати, що ЄЦБ на минулому тижні знизив ставку, а ФРС скоріш за все зробить це саме в середу на цьому тижні. Тобто гривня стане ще більш привабливою в очах іноземних інвесторів за рахунок зростання процентного диференціалу. Перемовини з МВФ також можуть сприяти зростанню оптимізму навколо гривні на цьому тижні.

Але ще раз зауважимо, що в перспективі декількох місяців гривня має знижуватись.

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …