Home / Аналітичні огляди гривні / Гривня: новий КабМін сформовано, НБУ знижує ставку, а Fitch підвищує рейтинг

Гривня: новий КабМін сформовано, НБУ знижує ставку, а Fitch підвищує рейтинг

Гривня: новий КабМін сформовано

Підсумки першого тижня вересня

Перший тиждень вересня був багатий на події як політичного, так і економічного характеру: новий Кабінет Міністрів, продовження переформатування влади на місцях, анонси реформ та зниження облікової ставки НБУ – це далеко не повний перелік тощо, що відбувалося протягом тижня.

Новий Кабінет Міністрів має потенціал для продовження реформ та їх пожвавлення. Втім, чи буде цей потенціал реалізований – відкрите питання, і ми не маємо на нього відповіді. Тож розглядати даний фундаментальний фактор як позитив чи негатив для гривні ми поки що не будемо.

Безперечно позитивним моментом стало підвищення рейтинговим агентством «Fitch» інвестиційного рейтингу України з «В-» до «В». Але до інвестиційного рівня Україні ще дуже далеко (див рис нижче), тож чекати на якійсь інвестиційний прорив просто зараз не варто.

Підвищення рейтинговим агентством «Fitch» інвестиційного рейтингу України
Підвищення рейтинговим агентством «Fitch» інвестиційного рейтингу України

Що стосується інших факторів, то вони за великим рахунком без змін. Ключові загрози залишаються актуальними: торгові війни, відсутність договору на транзит газу з Росією, а також продовження війни на сході. 

За інформацією, що поступала цього тижня від США та Китаю, у вересні перемовини між країнами не відбудуються, тож торгові війни вочевидь будуть продовжуватись, що здійснює вкрай негативний вплив на світову економіку в цілому та економіку України зокрема. 

Ціни на світових товарних ринках продовжують перебувати на дні (див рис нижче). 

Ціни на світових товарних ринках продовжують перебувати на дні
Ціни на світових товарних ринках продовжують перебувати на дні

На цьому тлі ми поки що не бачимо причин переглядати наш базовий прогноз, що передбачає зниження курсу гривні. Особливо, якщо врахувати підсумки останнього засідання НБУ.  

НБУ знижує облікову ставку

З 6 вересня облікова ставку НБУ стала 16,5%. Тобто ставку знизили на 0,5%. При цьомуЦентробанк дав чітко зрозуміти, що «У подальшому цикл пом’якшення монетарної політики продовжиться за умови стійкого уповільнення інфляції до цілі 5%. Темп зниження облікової ставки до нейтрального рівня 8% залежатиме від ризиків як внутрішнього, так і зовнішнього походження».

Тож ставку знижуватимуть і надалі. 

Що це означає для гривні? Що доходність за ОВДП буде знижуватись, а це відштовхне нерезидентів від покупки державного боргу. Для гривні це є негативним фактором.

Наші очікування та прогнози

Ми продовжимо відслідковувати фундаментальний фон навколо гривні та тримати наших читачів в курсі подій. Що стосується поточного тижня, то ми не бачимо причин для укріплення гривні, яка наразі перебуває на своїй вершині.

Схожої думки дотримуються і аналітики JP Morgan які вважають поточний обмінний курс гривні завищеними. Згідно з їх прогнозами в третьому кварталі цього року курс гривні може знизитися до позначки 26,5 грн за долар, а в четвертому кварталі – до 28 грн. 

Для подальшого зростання гривні потрібні серйозні фундаментальні підстави, але наразі вони носять радше гіпотетичний характер. Як ми відмічали, концентрація влади в одних руках це як можливість, так і загроза. Як свідчить історичний досвід, це радше загроза. Тому ми продовжуємо залишатись скептиками. Втім, ми готові сприймати факти та корегувати свою думку, відштовхуючись від них.

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …