Home / Аналітичні огляди гривні / Гривня: оптимістичні підсумки та песимістичні прогнози на жовтень

Гривня: оптимістичні підсумки та песимістичні прогнози на жовтень

Гривня-ФорексПриват

Успіх гривні в вересні: аналізуємо причини

Вересень можна сміливо назвати аномальним для гривні місяцем. Справа в тому, що в силу сезонних факторів в останні роки даний період часу зазвичай супроводжувався зниженням гривні. Втім, цього року гривня досить непогано укріпилась проти долару США з відміток 25,00-25,20 до 24,00.

Про фактори, які сприяли цьому, ми детально писали в наших попередніх оглядах. Нагадаємо, що в першу чергу це активність держави на ринку ОВДП та залучення коштів нерезидентів (зростання такого роду вкладень в 2019 році було дуже значним з відміток біля $500 млн до $4 млрд), експорт аграрної продукції в 2019 році значно перевищував показники минулого року (за деякими показними на 50%), крім того за цілим рядом позицій влітку цього року відбулись позитивні для українських аграріїв цінові рухи на світових товарних ринках (пшениця, кукурудза). Додатковим фактором укріплення гривні вже традиційно для останніх 3-4 років стали грошові трансферти заробітчан, що в першій половині року перевищили відмутку в $5 млрд. Значно послабили сезонний тиск на гривню ціни на газ, які за останній рік на світових ринках збільшились більш ніж у два (!) рази.

Економіка України в цілому перебувала в непоганій формі, про що свідчили як дані по ВВП за другий квартал, так і дії рейтингових агентств (Fitch, Standard and Poors), які в вересні підвищили кредитні рейтинги України.

Сумний початок жовтня

Здавалося б, ця казка мала продовжуватись і далі. Але ми неодноразово відмічали у наших попередніх оглядах, що дане зростання гривні – це скоріше свого роду випадковість, збіг цілого ряду позитивних для гривні факторів у просторі та часі. Цей «парад планет» не може продовжуватись вічно. І події старту жовтня, коли гривня буквально за декілька днів втратила майже все, що здобула протягом вересня це підтверджують.

Уряд не може постійно нарощувати борг, особливо зважаючи на гігантські відсотки по ньому (16-17% річних – це дуже, дуже, дуже багато), які доведеться сплачувати, як і повертати борг. Тому цілком логічною стала новина на минулому тижні про те, що уряд більше не буде пропонувати ринку 5-річні ОВДП (були найбільш популярними серед іноземних інвесторів – на останньому тижні вересня їх було продано аж на $500 млн, що і спровокувало зростання гривні до відмітки 24). Це був по суті вирок для подальшого укріплення гривні, яке ще раз нагадаємо, на 90% базувалось на інтересі нерезидентів до ОВДП (рівень кореляції між динамікою курсу гривні і обсягами емісії ОВДП в 2019 році більше 90%).

Весь вересень гривня намагалась не помічати подій навколо Приватбанку, атак на Гонтарєву, політичних скандалів в Україні тощо. Але від’їзд місії МВФ і фактичний її провал нагадали про те, що проблеми існують. Ну а вибір владою варіанту розв’язання конфлікту на Донбасі за сумнозвісною «формулою Штанмайєра», що призвів до масового невдоволення та акцій протесту по всій Україні, показав наскільки насправді вразливою є гривня.

Наші очікування та прогнози

Отже, на старті жовтня гривні нагадали про все. І як виявилось, нагадувати є про що. Від минулої сили гривні не залишилось навіть блідої тіні. І це лише початок. Потенційно маємо скорочення потоку доларів від нерезидентів, активність аграрії поступово знижуватиметься, а політичні ризики, навпаки, можуть значно зрости в жовтні. Результат видно уже сьогодні – на минулому тижні НБУ протягом дня «спалив» (витратив на валютні інтервенції) $200 млн для підтримання курсу гривні.

Тож наші очікування щодо гривні в жовтні виключно песимістичні. На минулому тижні ми відмічали, що відмітка 24 ідеально підходить для кінцевої цілі поточного низхідного руху в парі USDUAH. І поки що так воно і стало. На цьому тижні ми очікуємо на тест 25,20. Якщо він буде вдалим, то можна розслабитись та очікувати рух пари USDUAH до супротиву 27,20.

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …