Home / Аналітичні огляди гривні / Гривня повертається на землю

Гривня повертається на землю

Гривня повертається на землю

Спочатку про позитив

Не можна сказати, що минулий тиждень був зовсім провальним для гривні в фундаментальному плані. Чого хоча б варті новини по Приватбанку, починаючи з рішення суду в Лондоні та закінчуючи Господарським судом міста Києва. Схоже, шанси Коломойського повернути собі Приватбанк і таким чином ще раз нанести багатомільярдні збитки Україні зменшуються. А це позитив як сам по собі, так з позиції продовження співпраці з МВФ.

Трохи зрозумілішою стала позиція України щодо виконання мінських домовленостей. Озвучені тези (контроль над кордоном, присутність українських ЗМІ та політичних партій розформування так званих ДНР та ЛНР тощо) значно знижують градус напруги в суспільстві, що знову ж таки є позитивним для гривні сигналом.

Реальність починає наздоганяти гривню

Незважаючи на озвучений вище позитив, гривня закінчила тиждень штурмом супротиву 25 (як ми і прогнозували в минулому огляді: «штурм гривнею відмітки 25,00-25,20 здається нам неминучим»).

Ми відзначали, що проблемою стероїдного зростання будь-чого є необхідність постійної підпитки все більшими обсягами стероїдів. У випадку гривні – зростання обсягів запозичень з боку Уряду у нерезидентів. Приведемо пару статистичних фактів: Міністерство фінансів в січні-вересні залучило до держбюджету 194,8 млрд грн, 3,8 млрд дол. і 189 млн євро за рахунок розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), що на 320,7% більше, ніж за аналогічний період минулого року (див динаміку зміни портфелю гривневих ОВДП нерезидентів і курсу гривні в 2019 році на рис нижче).

ОВДП

Як тільки цей процес почав вщухати, гривня моментально втратила минулу силу та агресію. Відзначимо, що з часом ситуація буде лише погіршуватись (грошові потоки від аграріїв зменшуватимуться), а поточні спроби нової влади вивести економіку з тіні в короткостроковій перспективі матимуть негативний ефект.

Чого хоча б вартий скандал с тютюновими компаніями, що погрожують закрити свої виробництва в Україні (деякі вже повідомили про припинення виробництва – мова йдеться про British American Tobacco). А вони, нагадаємо, стабільно входять в топ-10 найбільших платників податків в Україні.

Слід згадати і про новину щодо виплати дивідендів ArcelorMittal Кривий Ріг. Сума чимала – приблизно 11 млрд гривень. От і виникає питання, чи варто було владі «кошмарити» одну з найбільших компаній України. На гривню також тиснуть пікові виплати по державному боргу.

На гривню також тиснуть пікові виплати по державному боргу.

Наші очікування та перспективи гривні

Останні макроекономічні дані з США та Китаю чітко вказують на гальмування темпів економічного зростання в цих країнах. На минулому тижні також було опубліковано нові прогнози по темпам економічного розвитку від МВФ. Прогнози невтішні – темпи зростання світового ВВП як для 2019, так  для 2020 року були знижені. Для економік типу української це неприємна новина.

Ціни на світових товарних ринках, що на старті жовтня почали були зростати, на минулому тижні повністю зупинили зростання (див рис нижче). Тож в цілому зовнішній фон несприятливий для гривні.

Тож в цілому зовнішній фон несприятливий для гривні.

Гривня

   

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …