Home / Аналітичні огляди гривні / Гривня в 2018 році – виклики, загрози та прогноз

Гривня в 2018 році – виклики, загрози та прогноз

Національні валюта провела досить спокійний рік, але перед святами швидко подешевшала. І, тим не менш, цей стрибок курсу був продиктований сезонними та психологічними факторами, а не фундаментальними. Отже є сенс говорити, що падіння не буде продовжуватись тривалий час.

Причини падіння гривні

Нагадаємо, що наприкінці року іде активне засвоювання фондів місцевими бюджетами. Оскільки залишок на Єдиному казначейському рахунку в цьому році був рекордним, то бюджетам є що засвоювати. Це може віднести до вад вітчизняного законодавства, яке не дозволяє залишкам переходити на майбутні періоди та не спричиняти ажіотаж на валютному ринку.

На початку грудня 2017 року на рахунках Держказначейства було 54 млрд грн, і ця сума має суттєво зменшитись до кінця року. Зараз місцева влада оперативно засвоює кошти, надлишкова гривня потрапляє в банківську систему та спричиняє дисбаланс попиту та пропозиції.

Подібне явище спостерігається кожного року. Так, у 2015 році, на 1 грудня залишок на Єдиному казначейському рахунку досягнув рекордного на той час значення – 47,958 млрд грн. 1 січня 2016 року на казначейському рахунку залишалось трохи більше 9 млрд. паралельно зі зменшенням залишків на 38 млрд за місяць – знижався і курс гривні. За грудень 2015 року національна валюта знецінилася з 23,2 до 24,15 грн/$.

В підсумку позитивний фактор наповнення місцевих бюджетів спричинив послаблення гривні. Пізніше національна валюта повернулася на попередні позиції.

Крім того, наприкінці року збільшуються бюджетні виплати. Також певний тиск спричиняє непевність перспектив отримання чергового траншу від МВФ. Хоча останній фактор Хотя последний фактор має радше психологічний та тимчасовий характер.

Якщо казати про фундаментальну картину, то вона є доволі позитивною. Так, в третьому кварталі зростання ВВП України у порівнянні з відповідним періодом 2016 року склало 2,1%. А в порівнянні з другим кварталом 2017 року, з урахуванням сезонного фактору, ВВП збільшився на 0,2%.

Що до прогнозів, то Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s (S&P) покращило прогноз зростання ВВП України у 2017-2018 році. Про це йдеться у повідомленні агентства. Зокрема, на думку S&P, в 2017 році збільшення ВВП складе 2,2% (раніше – 1,9%), а в 2018 – 2,9% (раніше 2,8%).

Що до інфляції, то агентство прогнозує наступні показники на 2017-2020 роки – 14,3%, 8,7%, 8%, та 7,5%, відповідно.

Міжнародне рейтингове агентство Moody’s, в свою чергу також вважає, що економіка Україна поступово продовжить відновлюватися після глибокої рецесії 2014-15 років, а інфляція знижуватиметься. Зростання ВВП прискориться до 3,5% в майбутньому році проти 2,0% в 2017, – прогнозує Moody’s.

Крім того, Всесвітній банк також поліпшив прогноз зростання економіки в 2018 році: збільшення валового внутрішнього продукту України складе не 3%, а 3,5%.

Таким чином перспективи доволі оптимістичні, тому передрікати падіння гривні було би передчасно. Хоча тимчасове послаблення курсу в район 30 за долар на протязі року цілком можливе. Нижня межа діапазону майбутнього року буде в районі 25.80. Наразі після свят можна очікувати на повернення гривні в район 27.00.

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …