Открыть счет
03 09 16:31

Майбутнє гривні виглядає досить похмурим?

3 вересня 2018 р., Київ

gbpusd

В минулому огляді від 13 серпня 2018 року ми попереджали, що на гривню чекають важкі часи. Як бачимо (див рис вище) наші прогнози, на жаль, виповнились. Менш ніж за три тижні гривня втратила близько 5% і здається це ще не кінцева зупинка.

Нагадаємо, що на динаміку гривні впливають як зовнішні, так і внутрішні фактори.


                Отримайте 10$ на реальний рахунок та прибуток виводьте на карту ПриватБанку. Деталі >>>

 

Базовим зовнішнім фактором, що негативно впливає на гривню є торгові війни Трампа, які призвели до масових девальвацій на валютному ринку. Причому знижуються як валюти emerging markets (китайській юань, індійська рупія, турецька ліра, російській рубль тощо), так і розвинених країн (євро, британський фунт тощо). І хоча прямого негативу для української економіки від дій Трампа немає, адже спрямовані вони на інші країни, є вплив опосередкований. Логіка наступна: основний удар США припадає на Китай. Наслідком торгових війн на думку багатьох експертів може стати падіння темпів економічного зростання Піднебесної. Оскільки Китай на сьогодні є локомотивом світової економіки, проблеми Китаю є проблемами всього світу. В тому числі і України. В особливій небезпеці перебувають країни, економіки яких є орієнтованими на експорт сировини та товарів неглибоко рівня переробки. До цих країн відноситься Україна. Отже, поки торгові війни в розпалі гривня буде перебувати під тиском.

Динаміка світових цін на сировину підтверджує наші висновки (див рис нижче).

Turkish Lira

Що стосується внутрішніх факторів, то осінь – це традиційно період підвищеного тиску на гривню в зв’язку з необхідністю підготовки до зимового сезону та підвищених витрат на закупівлю енергетичних ресурсів імпортерами при одночасному зменшенні доходів експортерів, особливо з боку аграріїв. Тисне на гривню і необхідність виплат по зовнішньому боргу. Україна має повернути 54,32 млрд грн зовнішнього боргу і витратити 43,33 млрд грн на його обслуговування. Отже, виплати становитимуть 97,65 млрд грн. У 2019 році потрібно повернути 317,47 млрд грн боргів, у 2020 році – 266,07 млрд грн.  

Невизначеною є позиція МВФ щодо чергового траншу, що є додатковим негативним фактором для гривні. 

Що стосується старту політичного сезону та президентської гонки, то з одного боку влада не зацікавлена в різкому знеціненні гривні, але з іншого – спокуса забезпечити додаткові голоси за рахунок підвищення зарплат та пенсій буде сприяти підвищенню інфляційних очікувань та буде негативно впливати на курс гривні.

Аналізуючи офіційну позицію держави щодо факторів тиску на гривню відзначимо, що експерти НБУ додають до переліку наведених нами факторів ще: відшкодування ПДВ (мова йде про мільярди гривень, частину яких підприємства трансформують в долари), дефіцит платіжного балансу (в червні дефіцит склав 170 млн доларів), а також негативні очікування населення.

Отже, аналізуючи сукупність зовнішніх та внутрішніх факторів, ми не бачимо для гривні можливостей, а ось загрози виглядають цілком реальними. У зв’язку з цим залишаємо наші оцінки та прогнози без змін: на гривню чекає подальша девальвація і відмітка в 30 гривень за долар з кожним днем виглядає все більше реальною.

 


 


Огляд підготовлений
аналітичним відділом компанії ФорексПриват