Home / Аналітичні огляди гривні / НБУ лібералізує валютний ринок України. Як це вплине на гривню?

НБУ лібералізує валютний ринок України. Як це вплине на гривню?

НБУ лібералізує валютний ринок України
НБУ лібералізує валютний ринок України

Про внутрішню стійкість гривні 

Якщо поглянути на денний графік пари USDUAH, можна побачити, що кожен наступний максимум та кожен наступний мінімум нижче своїх попередників. Це досить яскрава і показова ілюстрація настроїв на валютному ринку щодо гривні. Зважаючи на такі тенденції тест 26,50 не виглядає чимось нереальним.

Досить важливим моментом, на наш погляд, стала реакція гривні на азовську кризу та оголошення військового стану. Ще пару років тому варто було б очікувати масових розпродажів національної валюти. А сьогодні ми бачимо, що в результаті гривня навіть укріпила свої позиції. І це в традиційно не найкращий для себе період з точки зору впливу сезонних факторів. Тож можемо говорити про появу у гривні внутрішньої стійкості, тобто здатності її тримати удар. Що є дуже важливим і симптоматичним. Ще одним проявом цього стала реформа валютного ринку України в напрямку його лібералізації, але про це згодом.

Поточна фундаментальна картина 

2019 рік досить нервово розпочався на світових фінансових ринках. Фондові ринки лихоманить, Китай продовжує розчаровувати в економічному плані, США на межі політичної кризи, промислове виробництво в Німеччині в глибокому мінусі (-1,6% за підсумками листопада). Відповідно розрахувати на значне укріплення гривні в таких умовах не доводиться. Хоча і відзначимо зростання цін на сировинних ринках на старті 2019 року (див рис нижче), що є позитивним моментом для гривні. Та і торгові перемовини між США і Китаєм, схоже, близькі до успішного завершення.

Зростання цін на сировинних ринках на старті 2019 року

Тобто з точки зору зовнішнього макроекономічного фону ситуація досить хитка і нестабільна, але поки що не виглядає критичною.

Що стосується ситуації в Україні, то сезонні фактори продовжують виступати проти гривні. Втім, наближення президентських виборів в умовах збереження статус-кво у військовому конфлікті з Росією виступає майже 100% гарантією, що пару USDUAH не пустять вище 29-30 грн за долар.

Лібералізація валютного ринку України

Новий рік для валютного ринку України розпочався масштабними реформами з боку Національного Банку України. По суті мова йдеться про формування нової системи валютного регулювання та лібералізацію валютного ринку України. Зокрема з 7 лютого буде введено понад 20 послаблень, серед яких відміна індивідуальних ліцензій на валютні операції, дозвіл на вільне використання рахунків юридичних осіб за кордоном, дозвіл на використання валютних форвардів та валютних свопів тощо.

Що це означає для гривні? Те, що вона починає виростати з дитячого одягу та еволюціонує. Гривню вже не треба водити «за ручку» і вона здатна на «самостійне життя». На нашу думку, це дуже позитивний сигнал для гривні з точки зору довгострокових перспектив.

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …