Home / Аналітичні огляди гривні / Tектонічні зміни на світових ринках. Що буде з гривнею?

Tектонічні зміни на світових ринках. Що буде з гривнею?

Сезонність української гривні

В минулому огляді, присвяченому гривні, від 10 липня 2018 року ми відмічали, що сезонний фактор як правило грає на руку українській валюті і в цілому нічого страшного цього літа не має відбутись. Втім протягом останніх тижнів курс гривні істотно знизився (див рис вище). Тож необхідно розібратись з причинами цього та визначитись, чи є загрози в майбутньому.

Почнемо з офіційних пояснень. Позиція НБУ наступна: «на девальвацію гривні протягом останніх тижнів вплинули перерахування дивідендів за кордон (з початку липня з цією метою було куплено майже 300 млн доларів); вихід нерезидентів з ОВДП (з початку липня обсяг ОВДП у портфелях нерезидентів скоротився майже на 1,3 млрд грн); значні обсяги повернення ПДВ в кінці місяця, що значно зменшує обсяг вільного продажу валюти, а також збільшення попиту на готівкову валюту, зокрема з боку тіньового аграрного сектора в зв’язку з початком сезону». Тобто мова йдеться про тимчасовий дисбаланс на валютному ринку. Начебто нічого страшного.

Втім, ці фактори – лише верхівка айсбергу, адже стосуються суто внутрішніх нюансів України. В той же час на світових ринках відбуваються тектонічні зміни, ігнорувати які гривня просто фізично не може. Мова йдеться про торгові війни, що їх веде США проти усього світу, та контрзаходи з боку постраждалих країн. Окрім дзеркальних мір у вигляді додаткових тарифів зі свого боку країни активно використовують девальвацію національної валюти як захід протидії. Китайський юань, індійська рупія, турецька ліра (див графік нижче, як видно лише за минулу п’ятницю ліра втратила 10% вартості) , та навіть євро, канадський і австралійський долари проти долара США втратили до 10% вартості. На цьому фоні поточне зниження гривні виглядає майже укріпленням.

за минулу п’ятницю ліра втратила 10% вартості

Варто також відзначити несприятливу для українських експортерів кон’юнктуру на світових товарних ринках. За даними Bloomberg Commodity Index (див рис нижче) ціни на сировину протягом літа впали в середньому на 5-7%.

Bloomberg Commodity Index

В підсумку маємо низку подій внутрішнього характеру, що стимулювали зростання попиту на долари та тиснули на гривню, а також цілий ряд глобальних форс-мажорів. На такому фоні гривня просто не могла не втратити частину позицій.

Що стосується перспектив, то поточна ситуація виглядає несприятливою для української валюти в найближчому майбутньому. Оскільки осінь вже близько, а це традиційний сезон підвищеного тиску на гривню. Схоже, що тесту 30 не оминути. Єдина надія в цьому плані – політичний фактор. Тобто влада перед виборами зробить все можливе, щоб не дратувати виборців падінням курсу гривні та не допустить курс 30+. Хоча суто економічні підстави для подальшої девальвації гривні є. Втім, в сучасному житті все змінюється дуже швидко, цілком імовірно, що США можуть піти на мирову в своїх війнах чи навпаки девальвують долар як елемент подальшої ескалації. Тому ми будемо уважно слідкувати за подіями та тримати Вас у курсі.

Check Also

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних

Про оптимізм на фінансових ринках на піку пандемії, слабкість долару та страх другої хвилі

На минулому тижні світ впевнено вийшов на черговий пік в кількості захворюваних. І хоча Європа …